Arabaların Bakımı Nasıl Yapılır?

Arabaların Bakımı Nasıl Yapılır?

Araba bakımı araç ömrünü uzatmadaki en temel noktadır. Arabaların her parçasına ayrı ayrı özen gösterilmeli ve bakımlarının yapılması gerekir. Araba bakımı önce dışından başlar. Arabanın lastiklerine, jantlarını, kaputuna, farlarına sürekli bakım yapılmalıdır. Arabanın dış aksamında çalışmayan hiç bir bölümü olmamalıdır. Düzenli olarak yağ bakımları yapılmalı ve suyu sürekli kontrol edilmelidir. Araba belli bir kilometreye ulaştıktan sonra mutlaka bakıma götürülmelidir. Mevsimlere göre lastik bakımları yapılmalı ve uyumlu lastikler kullanılmalıdır. Kış aylarında mutlaka karlı havalarda zincir takılmalıdır. Olası kazalardan arabanızı korumak için.

 

 ARAÇ İÇİ BAKIMI

 

Arabanın içinin bakımı da oldukça önemlidir. Arabanın aynaları sürekli kontrol edilmeli ve temizlenmelidir. Araç ayda 1 veya 2 defa mutlaka oto kuaföre götürülmelidir. Arabanın direksiyon yağları kontrol edilmeli ve yağları zamanı geldikçe yenilenmelidir. Kışları karlı günlerde asla direkt olarak ara çalıştırılmamalıdır. Soğukta hemen çalıştırılıp hareket istenen arabada motora ve dingile ciddi zararlar verilebilir. Çalıştırıp arabanın ısınması beklenmelidir. Arabanın muayene zamanlarını sürekli takip edilerek zamanı geldikçe götürülmelidir. Eksik olan aksamlar, parçalar temin edilmelidir.

 

 UZUN ÖMÜRLÜ BİR ARAÇ İÇİN

 

Uzun ömürlü bir araç için balatalar kontrol edilip gerektikçe yenilenmelidir. Balatalar frenin en önemli aksamı olduğu için bakımları aksatılmamalıdır. Arabayı kullanırken eğer manuel bir araba ise devir saatlerine göre vites değiştirilmelidir. Vites küçültmelerde yine aynı şekilde devir takip edilerek düştükçe vites küçültülmelidir. Araç içi spreyleri kullanılmalı ve araba havalandırılmalıdır. Yağ ve su kontrolleri sürekli yapılmalı ve bittikçe tedarik edilmelidir. Arabaları uzun ömürlü kullanmak için mutlak suretle bakımları aksatılmamalıdır. Arabaya kesinlikle sigorta ve kasko yaptırılmalı ve olası tehlikelere karşı korunmalıdır. Emniyet kemeri mandalları kontrol edilmeli ve çalışmayan emniyet kemer mandalları mutlaka yenilenmelidir. Arabada ki motor bakımına özen gösterilmelidir.

 

En Son Blog Yazılarımız

OTO EKSPERTİZDE ARACA YAPILAN BAZI ALT KONTROLLER

OTO EKSPERTİZDE ARACA YAPILAN BAZI ALT KONTROLLER

Oto ekspertiz işlemi yaptırmak için getirilen araçlar son teknoloji ürünü olan cihazlarla yukarı doğru kaldırılarak bazı alt kontroller yapılır. Bu kontrollerin yapılması aracın durumu hakkında bilgi sahibi olmak için önemlidir.

Daha Fazlası
OTO EKSPERTİZ DE ROT BAŞI VE ROTİL KONTROLÜ NASIL YAPILIR?

OTO EKSPERTİZ DE ROT BAŞI VE ROTİL KONTROLÜ NASIL YAPILIR?

Oto Ekspertiz işlemi için, aracınızı götürdüğünüz zaman aracınızı tekerleklerinden havaya kaldırılarak çeşitli kontroller yapılır. Bu kontrollere ilk olarak rot başı ve rotillerin kontrolleriyle başlanır.

Daha Fazlası
Sürücü Belgeleri Nelerdir?

Sürücü Belgeleri Nelerdir?

Karayollarında sürülecek araçlar için çeşitli sürücü belgeleri istenmektedir. A1 sürücü belgesi (Motorlu Bisiklet) A2 sürücü belgesi (Motosiklet) B sınıfı sürücü belgesi (araba, minibüs veya kamyonet) ...

Daha Fazlası

Randevu Alın

Oto Ekspertiz
Ankara Oto Ekspertiz
Oto Ekspertiz Ankara
Computest
Ankara Computest
Computest Ankara
Oto Test
Ankara Oto Test
Oto Test Ankara
Çankaya Oto Ekspertiz
Çayyolu Oto Ekspertiz
Oto Ekspertiz Çayyolu
Oto Ekspertiz Fiyatları
Oto Ekspertiz Aşti