Aracın Motor Yağı Değişmezse

Aracın Motor Yağı Değişmezse

Araç periyodik bakımlarının en önemli maddelerinden hatta belki de en önemlisi motor yağının değişimidir. Taşıtların kanı olarak nitelendirebileceğimiz motor yağı belli aralıklarla değiştirilmediği takdirde çok ciddi arızalara davetiye çıkarmış olunur.

 

Motor Yağı Neden Gereklidir?

 

           Araba motoru teknolojisi ilk çıktığı günden bugüne yağ kullanılmaktadır. Araçlarda motor yağı kullanılmasının sebebi en basit anlatımıyla sürtünmeyi engellemek içindir. Metal alaşımdan oluşan motor bloğu ve hareketli motor parçaları çok yüksek devirlerde çalışır ve birbirine sürtünür. Motor yağı sayesinde piston, gömlek ve segman gibi parçalar yağlanarak sürtünme en aza indirilir. Sürtünme ne kadar az olursa motorun ömrü de o kadar uzun olur. Her araba belli bir motor ömrüne sahiptir ve o ömrün maksimum seviye tutulması için motor yağını belli aralıklara değiştirmek elzemdir.

 

Yağ Değişmezse Ne Olur?

 

Aracın motor yağı uzun süre değiştirilmediği takdirde yağ özelliğini kaybederek sürtünme engelleyici özelliğini yitirir. Bu da doğrudan motorun ömrünü azaltır. Yağların içinde bulunan özel koruyucu maddeler zamanla niteliğini yitirirler. Sadece kilometre bazında değil süre olarak da yağın belirli bir ömrü vardır. Araba az kullanılmış olsa da bir yılı aşkın süre değiştirilmemiş yağ çamurlaşmaya hatta katılaşmaya başlar. Kalınlaşan yağ, yağ pompasından verimli geçemeyeceği için motor tam anlamıyla yağlama işlemi göremez. Yağ haznesinde motor yağının içinde hareket eden krank ve motor yatakları da özelliğini kaybeden madde nedeniyle verimli çalışamaz. Özellikle rampa çıkarken aracın performansında kayıp hatta ciddi arızalar yaşanabilir. Günümüzde turbo vasıtalarda intercooler adı verilen bir çeşit radyatör bulunur. Bu radyatör soğutma işlemi yapar ve motordan belli bir miktar yağ kullanır. Bu nedenle atmosferik motorların aksine turbolu araçlarda yağ eksilmesi meydana gelebilir. Uzun süre değiştirilmeyen motor yağı nedeniyle aracın yağsız kalması neticesinde büyük ve masraflı arızalar da ortaya çıkabilecek durumlardan biridir.

En Son Blog Yazılarımız

OTO EKSPERTİZDE ARACA YAPILAN BAZI ALT KONTROLLER

OTO EKSPERTİZDE ARACA YAPILAN BAZI ALT KONTROLLER

Oto ekspertiz işlemi yaptırmak için getirilen araçlar son teknoloji ürünü olan cihazlarla yukarı doğru kaldırılarak bazı alt kontroller yapılır. Bu kontrollerin yapılması aracın durumu hakkında bilgi sahibi olmak için önemlidir.

Daha Fazlası
OTO EKSPERTİZ DE ROT BAŞI VE ROTİL KONTROLÜ NASIL YAPILIR?

OTO EKSPERTİZ DE ROT BAŞI VE ROTİL KONTROLÜ NASIL YAPILIR?

Oto Ekspertiz işlemi için, aracınızı götürdüğünüz zaman aracınızı tekerleklerinden havaya kaldırılarak çeşitli kontroller yapılır. Bu kontrollere ilk olarak rot başı ve rotillerin kontrolleriyle başlanır.

Daha Fazlası
Sürücü Belgeleri Nelerdir?

Sürücü Belgeleri Nelerdir?

Karayollarında sürülecek araçlar için çeşitli sürücü belgeleri istenmektedir. A1 sürücü belgesi (Motorlu Bisiklet) A2 sürücü belgesi (Motosiklet) B sınıfı sürücü belgesi (araba, minibüs veya kamyonet) ...

Daha Fazlası

Randevu Alın

Oto Ekspertiz
Ankara Oto Ekspertiz
Oto Ekspertiz Ankara
Computest
Ankara Computest
Computest Ankara
Oto Test
Ankara Oto Test
Oto Test Ankara
Çankaya Oto Ekspertiz
Çayyolu Oto Ekspertiz
Oto Ekspertiz Çayyolu
Oto Ekspertiz Fiyatları
Oto Ekspertiz Aşti