Araçlarda Klima Sistemi Nasıl Çalışır?

Araçlarda Klima Sistemi Nasıl Çalışır?

Araçlarda klima sistemi nasıl çalışır? Araçlarda bulunan klima sistemi havayı ısıtmak ve soğutmak için kullanılır. Aynı zamanda havayı temizlemek için aktif karbon ve polen filtresi bulunur. Özellikle alerjik sorunları olanlar için sağlıklı bir hava akımı sağlamaktadır. Ankara oto test ile sizde beğendiğiniz aracın klima sistemlerini kontrol ederek konforlu bir sürüş keyfi yaşamanız için gerekli olan kontroller sağlanmış olur.

Araç Klimalarının Çalışma Prensipleri

Araç klimalarının çalışma prensipleri belirli bir basınç altında bulunan sıvının istenilen sıcaklıkta buharlaştırılması yöntemi ile buhar halinden tekrar sıvı haline dönmesi ile gerçekleşir. Bu prensipler maddeler halinde açıklanmaktadır;

 • Madde sıvı halden gaz haline geçtiğinde ısıyı almakta
 • Gaz halinden sıvı haline geçtiği zaman ısıyı vermektedir
 • Basınç ve sıcaklık değişimi arasında olan fiziksel kurallar klimalarda soğutma sağlar

Araç klima sistemleri sürüş konforunun en temel gereksinimi haline gelmiştir. Özellikle uzak yolculuklar yapan sürücülerin en sıklıkla tercih ettiği özelliklerden biridir. Ankara oto test ile aracın bu özelliğini detaylı şekilde öğrenerek istediğiniz özelliklerde olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Ankara oto test sizlere araç ile yolculuk yaparken dışarının rahatsız edici ses, koku, sıcaklık ve soğukluk gibi eksi durumlarını ortadan kaldıran klima sisteminin genel ve detaylı kontrollerini sağlayarak ileride yaşayacağınız sorunların önüne geçmektedir. Ankara oto test sizlerin güvenliğiniz ve garantili alım işlemi yapmanızı sağlayan bir hizmettir. Tarafsız bir hizmet sunmaktadır.

Araçlarda Klimalar Nasıl Kullanılmalıdır?

Araçlarda bulunan klimaların nasıl kullanılmasına dair bilgileri bilerek daha uzun süreli ve hasarsız bir konfor keyfi yaşayabilirsiniz. Bu sürüş keyfi için klimaların nasıl kullanılması gerektiği sizlere açıklanmıştır;

 • Klima devamlı kapalı konumda bulundurulmalıdır
 • Aracın motoru ısıtılma dan klima kesinlikle klima çalıştırılmamalıdır
 • Isınmış olan havanın hızlı bir şekilde dışarı çıkması için camlar kısa süreli açık bırakılmalıdır
 • Klima ilk çalıştırıldığında soğuk konumda olmalıdır
 • Motor çalıştıktan sonra önce düşük ayar sonra istenilirse yüksek ayarda çalışmalıdır
 • Klima açıldıktan sonra kişilerin direk vücuduna verilmemelidir
 • Üfleme kanatları tabana veya camlara verilmelidir
 • Klima açıkken camlar kesinlikle açık bırakılmamalıdır

Araçlarda klima sistemleri düzgün kullanımı ile uzun süre size bir sorun yaşatmadan sürüş keyfin izden ödün vermezsiniz. Araçlar için en önemli konfor sistemi olan klima sisteminin kontrol edilerek var olan tüm sorunlarını ankara oto test sizlere sunarak var olan birikimlerinizi çöpe gitmeyi engellemektedir.

En Son Blog Yazılarımız

OTO EKSPERTİZDE ARACA YAPILAN BAZI ALT KONTROLLER

OTO EKSPERTİZDE ARACA YAPILAN BAZI ALT KONTROLLER

Oto ekspertiz işlemi yaptırmak için getirilen araçlar son teknoloji ürünü olan cihazlarla yukarı doğru kaldırılarak bazı alt kontroller yapılır. Bu kontrollerin yapılması aracın durumu hakkında bilgi sahibi olmak için önemlidir.

Daha Fazlası
OTO EKSPERTİZ DE ROT BAŞI VE ROTİL KONTROLÜ NASIL YAPILIR?

OTO EKSPERTİZ DE ROT BAŞI VE ROTİL KONTROLÜ NASIL YAPILIR?

Oto Ekspertiz işlemi için, aracınızı götürdüğünüz zaman aracınızı tekerleklerinden havaya kaldırılarak çeşitli kontroller yapılır. Bu kontrollere ilk olarak rot başı ve rotillerin kontrolleriyle başlanır.

Daha Fazlası
Sürücü Belgeleri Nelerdir?

Sürücü Belgeleri Nelerdir?

Karayollarında sürülecek araçlar için çeşitli sürücü belgeleri istenmektedir. A1 sürücü belgesi (Motorlu Bisiklet) A2 sürücü belgesi (Motosiklet) B sınıfı sürücü belgesi (araba, minibüs veya kamyonet) ...

Daha Fazlası

Randevu Alın

Oto Ekspertiz
Ankara Oto Ekspertiz
Oto Ekspertiz Ankara
Computest
Ankara Computest
Computest Ankara
Oto Test
Ankara Oto Test
Oto Test Ankara
Çankaya Oto Ekspertiz
Çayyolu Oto Ekspertiz
Oto Ekspertiz Çayyolu
Oto Ekspertiz Fiyatları
Oto Ekspertiz Aşti