Araçlarda Yakıt Sistemi

Araçlarda Yakıt Sistemi

Araçlarda yakıt sistemi yakıtlarına göre 3 çeşitten oluşmaktadır.  Bunlar Dizel-Benzin-LGP 'dir. Benzinli motorların yakıtları benzin, dizel motorun mazot ( motorin), LPG ile LPG gazı yakıt türleridir. Motor; yakıttan elde edilen ısı enerjisini mekanik enerjiye çeviren araçlara motor denilmektedir. Birde diziliş modellerine göre çeşitler vardır; v modeli,sıra modeli,boksör ve yıldız modelidir. Soğutma sistemlerine göre su soğutmalı, hava soğut malıdır.

Yakıt Sistemi

Yakıt sistemi aracın hareket etmesini sağlayan ana bölümdür. Ateşleme sisteminde var olan bazı parçalar; akü, kontak anahtarı, enjeksiyon bobini, distribütör, bujidir. Enjeksiyon bobini aküden gelen voltu 15.000 ve 25.000 e çıkarır. Yakıt sistemlerinde var olan hava filtresinin görevi karbüratöre giren havayı süzmek ve sesiz bir giriş sağlamaktır. Ankara oto test ile yakıt sistemi ve motorla ilgili tüm kontroller yapılmaktadır. Araç kullanırken yakıt tasarrufu için yapılması gerekenler;

  • Karbüratör ayarları yapılmalıdır
  • Hava filtreleri temizlenmelidir
  • Rolanti yüksek olmalıdır
  • Lastik ayarları kontrol edilmelidir
  • Fren ayarlarının uygun olması gereklidir
  • Debriyaj kaçağının olmamasıdır

Yakıt sistemi özellikle ikinci el araçlarda oldukça önemlidir. Aracın fazla yakıt yakmadığını anlamak için egzoz rengine bakılmalıdır. Egzoz rengi siyah ise fazla yakıt yakıyor olmalıdır. Ankara oto test ile sizlerde ikinci el araç alırken tüm kontrolleri yapmış olarak gönül rahatlığı ile beğendiğiniz aracı satın alabilirsiniz. Ankara oto test ile sizlerde güvenli ve garantili bir şekilde aracın check up dan geçirilmesi küçük veya büyük sorunların halledilmesi gereklidir. Yakıt sistemi kontrolleri ile birlikte araçta ortaya çıkacak ciddi sorunlar önceden tespit edilmiş olmaktadır. Ankara oto test ile birlikte sizlerde ikinci el araç alırken riske girmezsiniz.

En Son Blog Yazılarımız

OTO EKSPERTİZDE ARACA YAPILAN BAZI ALT KONTROLLER

OTO EKSPERTİZDE ARACA YAPILAN BAZI ALT KONTROLLER

Oto ekspertiz işlemi yaptırmak için getirilen araçlar son teknoloji ürünü olan cihazlarla yukarı doğru kaldırılarak bazı alt kontroller yapılır. Bu kontrollerin yapılması aracın durumu hakkında bilgi sahibi olmak için önemlidir.

Daha Fazlası
OTO EKSPERTİZ DE ROT BAŞI VE ROTİL KONTROLÜ NASIL YAPILIR?

OTO EKSPERTİZ DE ROT BAŞI VE ROTİL KONTROLÜ NASIL YAPILIR?

Oto Ekspertiz işlemi için, aracınızı götürdüğünüz zaman aracınızı tekerleklerinden havaya kaldırılarak çeşitli kontroller yapılır. Bu kontrollere ilk olarak rot başı ve rotillerin kontrolleriyle başlanır.

Daha Fazlası
Sürücü Belgeleri Nelerdir?

Sürücü Belgeleri Nelerdir?

Karayollarında sürülecek araçlar için çeşitli sürücü belgeleri istenmektedir. A1 sürücü belgesi (Motorlu Bisiklet) A2 sürücü belgesi (Motosiklet) B sınıfı sürücü belgesi (araba, minibüs veya kamyonet) ...

Daha Fazlası

Randevu Alın

Oto Ekspertiz
Ankara Oto Ekspertiz
Oto Ekspertiz Ankara
Computest
Ankara Computest
Computest Ankara
Oto Test
Ankara Oto Test
Oto Test Ankara
Çankaya Oto Ekspertiz
Çayyolu Oto Ekspertiz
Oto Ekspertiz Çayyolu
Oto Ekspertiz Fiyatları
Oto Ekspertiz Aşti