Araçların Fazla Yakıt Yakma Sebepleri

Araçların Fazla Yakıt Yakma Sebepleri

Aracın fazla yakıt tüketmesine neden olan sorunlar genelde teknik sorunlardır. Bunlar aracın buji, karbüratörlü arabalarda karbüratör, motor temizliği, motor yağı ve yağ filtreleri gibi birçok konu gerekli müdahale yapılmazsa yani aracın bakımları aksatılırsa yakıt sarfiyatı artacaktır. Aracın modeline göre yakıt filtresi veya buji eğer çok kullanılmaktan yıpranmışsa, zamanı dolmuşsa ve değişmesi gerekiyorsa enjeksiyonlu arabalarda bujilerin karbüratörlü arabalarda hava filtresinin sıkça kontrol edilmesi ve gerekirse belirli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Önemli olan bakımları aksatmamaktır.  Ayrıca aracın lastiklerinin havasının tam olmaması havası az olan lastiğin dönmesinin zor olacağı için yakıt tüketimi fazlaca artış gösterecektir.

Kullanıcıdan kaynaklı hatalarda fazla yakıt tüketiminde büyük sorunlar teşkil etmektedir. Öndeki aracın çok yakından takip edilmesi, uzun yolda aşırı hız yapılması, motorun soğuk olması, klimanın fazla kullanılmamasının daha sağlıklı olması, benzin sürekli dolu tutmamak (sebebi ise az depoda buharlaşmanın daha fazla olduğu gözlemlenmiştir bu yüzden sürekli dolu tutmaya çalışın). Ayrıca aracı ilk çalıştırmaya başladığınızda rölantide 1 dakika gibi çalıştırın ve üç bin devri geçmeyecek şekilde hararet göstergesi normale gelene kadar sürmeye devam edin motoru boğmadan. Bütün bunlar yakıtın olduğundan fazla kullanılmasına sebebiyet vermektedir.

Yakıt tasarrufu içinse motorun temizliği çok önemlidir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken dışarıdan katkı maddeleriyle tavsiye edilmeden yapılan bakımlar motoru olumsuz yönde etkileyebilir ve farklı donanımsal sorunlara da yol açabilir. Bunun için yetkili servislere danışılıp ya da onlara bakım yaptırılabilir. Araba markasından ve yakıt türüne göre de farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Kullanılan yakıtı ve aracı iyice araştırarak birtakım önlemler almak ve yetkili servise de danışarak tasarruf sağlamak mümkündür.

En Son Blog Yazılarımız

OTO EKSPERTİZDE ARACA YAPILAN BAZI ALT KONTROLLER

OTO EKSPERTİZDE ARACA YAPILAN BAZI ALT KONTROLLER

Oto ekspertiz işlemi yaptırmak için getirilen araçlar son teknoloji ürünü olan cihazlarla yukarı doğru kaldırılarak bazı alt kontroller yapılır. Bu kontrollerin yapılması aracın durumu hakkında bilgi sahibi olmak için önemlidir.

Daha Fazlası
OTO EKSPERTİZ DE ROT BAŞI VE ROTİL KONTROLÜ NASIL YAPILIR?

OTO EKSPERTİZ DE ROT BAŞI VE ROTİL KONTROLÜ NASIL YAPILIR?

Oto Ekspertiz işlemi için, aracınızı götürdüğünüz zaman aracınızı tekerleklerinden havaya kaldırılarak çeşitli kontroller yapılır. Bu kontrollere ilk olarak rot başı ve rotillerin kontrolleriyle başlanır.

Daha Fazlası
Sürücü Belgeleri Nelerdir?

Sürücü Belgeleri Nelerdir?

Karayollarında sürülecek araçlar için çeşitli sürücü belgeleri istenmektedir. A1 sürücü belgesi (Motorlu Bisiklet) A2 sürücü belgesi (Motosiklet) B sınıfı sürücü belgesi (araba, minibüs veya kamyonet) ...

Daha Fazlası

Randevu Alın

Oto Ekspertiz
Ankara Oto Ekspertiz
Oto Ekspertiz Ankara
Computest
Ankara Computest
Computest Ankara
Oto Test
Ankara Oto Test
Oto Test Ankara
Çankaya Oto Ekspertiz
Çayyolu Oto Ekspertiz
Oto Ekspertiz Çayyolu
Oto Ekspertiz Fiyatları
Oto Ekspertiz Aşti