Dinamometre (Dyno) Testi Nedir?

Dinamometre (Dyno) Testi Nedir?

Dinamometre yani dyno araç motorunun ne kadar güç ürettiğini tespit eden bilgisayarlı bir test cihazıdır. Bu makinenin üzerinde aracı  tekerlekleri için silindirler bulunur. Otomobilin tekerlekleri bu silindirin üzerine gelebilecek şekilde sabitlenir ve sağ ve sol taraftan olmak üzere araç emniyet kemerleri ile bağlanır. Sabitlenmesinin nedeni ise yüksek hızlara çıkacak olan araç sağa sola kayabilir.

DYNO Test Nasıl Çalışır?

Dinamometre yani dyno test işleminde silindirlerin üzerine getirilen araçlarda özellikle turbo motorlu ise turbo kesilene kadar gaza basılır. Buda aracın dyno üzerinde 160 ile 240 km hıza çıkması demektir. En önemli konu ise araç yol alıyormuş gibi yani sürüş testi için fan ve radyatörlerin önüne hava akımı yapması için güçlü hava akımı verilir. Bunun yapılmasının sebebi motorun soğutma işlemini yapması ve araç motorunun hararet yapmaması için önemlidir. Ankara oto test ile sizde bu hizmetten yararlanarak aracın motor gücünü öğrenebilirsiniz. Araç satın almak isteyen kişiler için büyük bir önem taşıyan kişiler açısından dyno oldukça önemlidir. Uzun kilometre yapmış araçlarda zamanla bir performans eksikliği yaşanabilir ve noter işlemleri sırasında aracın kaç beygir gücünde olduğu yanlış yazılabilir bu gibi durumlar için ankara oto test merkezinde dyno testi yaptırarak araç hakkında detaylı bilgiye sahip olmalısınız. Dinamometre testi uzman ekip ile birlikte yapıldığından dolayı yanılma payı asla olmamaktadır. İkinci el araç satın alırken ankara oto test ile birlikte asla yanılmadan satış sonrası pişmanlık yaşamadan hayallerinizi süsleyen araca sahip ola bilmektesiniz.Ayrıca makina üzerinde teste tutulan aracın motor mekanik ve beyininde var olan hatalarda ortaya çıkmaktadır.   Dyno testinde yapılan İşlemler;

  • Soğutma hortumlarına bakılır
  • Akü, radyatör ve motor yağları kontrolleri yapılır
  • Motor ve ses izolasyonları
  • Motor performans kontrolleri
  • Motorun elektrik aksamı ve boru kontrolleri

Dyno Testinin en büyük avantajı ise güvenli ve sağlam bir araç olma özelliğini sağlayacak olan motor performans kontrollerinin yapılmasıdır. Ankara oto test ile sizde satın almak istediğiniz aracın tüm özelliklerini öğrenmiş olursunuz.

En Son Blog Yazılarımız

OTO EKSPERTİZDE ARACA YAPILAN BAZI ALT KONTROLLER

OTO EKSPERTİZDE ARACA YAPILAN BAZI ALT KONTROLLER

Oto ekspertiz işlemi yaptırmak için getirilen araçlar son teknoloji ürünü olan cihazlarla yukarı doğru kaldırılarak bazı alt kontroller yapılır. Bu kontrollerin yapılması aracın durumu hakkında bilgi sahibi olmak için önemlidir.

Daha Fazlası
OTO EKSPERTİZ DE ROT BAŞI VE ROTİL KONTROLÜ NASIL YAPILIR?

OTO EKSPERTİZ DE ROT BAŞI VE ROTİL KONTROLÜ NASIL YAPILIR?

Oto Ekspertiz işlemi için, aracınızı götürdüğünüz zaman aracınızı tekerleklerinden havaya kaldırılarak çeşitli kontroller yapılır. Bu kontrollere ilk olarak rot başı ve rotillerin kontrolleriyle başlanır.

Daha Fazlası
Sürücü Belgeleri Nelerdir?

Sürücü Belgeleri Nelerdir?

Karayollarında sürülecek araçlar için çeşitli sürücü belgeleri istenmektedir. A1 sürücü belgesi (Motorlu Bisiklet) A2 sürücü belgesi (Motosiklet) B sınıfı sürücü belgesi (araba, minibüs veya kamyonet) ...

Daha Fazlası

Randevu Alın

Oto Ekspertiz
Ankara Oto Ekspertiz
Oto Ekspertiz Ankara
Computest
Ankara Computest
Computest Ankara
Oto Test
Ankara Oto Test
Oto Test Ankara
Çankaya Oto Ekspertiz
Çayyolu Oto Ekspertiz
Oto Ekspertiz Çayyolu
Oto Ekspertiz Fiyatları
Oto Ekspertiz Aşti