İlk Otobüs Nerede Kullanıldı

İlk Otobüs Nerede Kullanıldı

İlk Otobüs Nerede Kullanılmıştır Ve Kaç Yılında Hizmete Girmiştir?

 

Yolculuk yapan herkes en az bir kez otobüse binmiştir. Dünyadaki ilk otobüs 1662 yılında Paris’te hizmete sunulmuştur.

 

“Carosses â cinq solz” olarak kurulan ilk otobüs şirketinin ilk otobüsü maksimum sekiz yolcu taşıyabiliyordu. Böylesine hayatı kolaylaştıran bir hizmetin arkasında ise bilim adamı yatmaktaydı. Otobüsün isim hakkını, ünlü Fransız filozof ve bilim adamı Baise Pascal ile arkadaşı ve mali danışmanı Duc de Roannez almıştır.

 

Denemelerden sonra ise ilk kez ücretli ve belirli saatli servislere 18 Mart 1662 günü Saint Antoine kapısı ile Luxembourg kapısı arasında başlanmıştır. Bu tarifelerde 8 dakika aralıklarla toplamda 7 olmak üzere, dört araç gidiş yönündeyse 3 araç da geliş yönünde hareket etmekteydi. Tarifelerin ücreti ise mesafe gözetmeksizin aynıydı.

Mesafelerin farklı olmasının ücretlere yansıtılması için ise durak sistemi geliştirilmiştir.

 

Kimler Binebilirdi?

 

Başlangıçta alına patent sebebiyle patentte yazanlar haricinde kimse binemiyordu. Bu patentte ise askerlerin ve köylülerin binmeleri nedense yasaktı. Onlar dışında, bütün Paris halkı ilk otobüslere istedikleri duraktan binebilmekteydi. Hatta aristokratlar bile, özel arabalarından bazen duraklarda inerek merak ettikleri bu otobüsleri kullanmaktaydı. Hatta Kral bile bu yeni ulaşım ağını merak ederek kullanmıştır.

 

Bazı aksaklıklar nedeniyle zor günler yaşayan otobüs şirketi, seferleri durdurmuştur. Ancak, yıllar sonra 1819 yılında Jacques Lafitte, bir otobüs filosuyla, hem dünyada hem de Paris’te ikinci otobüs firmasını kurarak, yeniden daha büyük olan bu ulaşım aracını kullanıma sunmuştur.

 

Ülkemizde İlk Otobüs Nerede Ve Ne Zaman Kullanıldı?

 

İstanbul kent içi ulaşımı, 1869 yılında Dersaadet Tramvay Şirketi’nin kurulmasıyla gelişmeye başlamıştır. İlk olarak İstanbul'da toplu taşıma için kullanılan ilk otobüsler ise 1927 yılında hizmete girmiştir ve sadece 4 adet otobüs yolcu taşımaktaydı.

En Son Blog Yazılarımız

OTO EKSPERTİZDE ARACA YAPILAN BAZI ALT KONTROLLER

OTO EKSPERTİZDE ARACA YAPILAN BAZI ALT KONTROLLER

Oto ekspertiz işlemi yaptırmak için getirilen araçlar son teknoloji ürünü olan cihazlarla yukarı doğru kaldırılarak bazı alt kontroller yapılır. Bu kontrollerin yapılması aracın durumu hakkında bilgi sahibi olmak için önemlidir.

Daha Fazlası
OTO EKSPERTİZ DE ROT BAŞI VE ROTİL KONTROLÜ NASIL YAPILIR?

OTO EKSPERTİZ DE ROT BAŞI VE ROTİL KONTROLÜ NASIL YAPILIR?

Oto Ekspertiz işlemi için, aracınızı götürdüğünüz zaman aracınızı tekerleklerinden havaya kaldırılarak çeşitli kontroller yapılır. Bu kontrollere ilk olarak rot başı ve rotillerin kontrolleriyle başlanır.

Daha Fazlası
Sürücü Belgeleri Nelerdir?

Sürücü Belgeleri Nelerdir?

Karayollarında sürülecek araçlar için çeşitli sürücü belgeleri istenmektedir. A1 sürücü belgesi (Motorlu Bisiklet) A2 sürücü belgesi (Motosiklet) B sınıfı sürücü belgesi (araba, minibüs veya kamyonet) ...

Daha Fazlası

Randevu Alın

Oto Ekspertiz
Ankara Oto Ekspertiz
Oto Ekspertiz Ankara
Computest
Ankara Computest
Computest Ankara
Oto Test
Ankara Oto Test
Oto Test Ankara
Çankaya Oto Ekspertiz
Çayyolu Oto Ekspertiz
Oto Ekspertiz Çayyolu
Oto Ekspertiz Fiyatları
Oto Ekspertiz Aşti