OTO EKSPERTİZ DE ROT BAŞI VE ROTİL KONTROLÜ NASIL YAPILIR?

OTO EKSPERTİZ DE ROT BAŞI VE ROTİL KONTROLÜ NASIL YAPILIR?

Oto Ekspertiz işlemi için, aracınızı götürdüğünüz zaman aracınızı tekerleklerinden havaya kaldırılarak çeşitli kontroller yapılır. Bu kontrollere ilk olarak rot başı ve rotillerin kontrolleriyle başlanır. Rot başı ve rotil kontrollerinin detayları aşağıda açıklanacaktır.

 

ROT BAŞI KONTROLÜ
Ekspertiz işlemi için getirilen araç  sürülürken direksiyonda boşluk oluyorsa bunun iki nedeni vardır.

·         Direksiyonun dişli kutusunda oluşan arızadan dolayı veya

·         Rot başlarında oluşan aşınma ya da gevşemeden dolayı olabilir

Dişli kutusunun ayarının bozulması ya da aşınma olmasının önlenmesi için, dişli sistemlerinin yağı bitmeden yağ eklenmeli ve dişli sistemi sık sık kontrol edilmelidir.
Rot başlarının gevşemiş olması aracın lastiklerinin eskimesine, yol kavrayışının azalmasına ve kaza yapmasına neden olabilir. Rot başlarının arızalı olması sürüş sırasında aracın yolda gezeleme yaparak lastiklerin içten ve dıştan aşınmasına sebep olabilir. Aracı sürerken direksiyonda titreşimler oluyorsa ve direksiyon sarsılıyorsa aracın ön lastiklerinin balans ayarı bozuk olabilir. Eğer aracın direksiyonu normalden daha zor dönüyorsa lastiklerin havası azalmış olabilir.

 

Rot Başı Ayarlarının Yapılması Neden Önemlidir?

·         Rot başı ayarı yapılan araç sürücüsüne direksiyon hakimiyeti sağlar,

·         Rot başı ayarı iyi olan aracın lastiklerinin yol tutuşu artar  ve  lastik yolu rahatça kavrar.

·         Rot başı ayarının yapılmış olması lastiklerin aşınmasını önler.

·         Rot başlarının ayarlı olması araç dönüş yaparken direksiyonun kendi kendisine toplanmasını sağlar. Eğer rot başı kontrolleri  vakti gelince yapılmayarak ihmal edilmiş ve aşınmaya sebep olmuşsa araç da ciddi hasarlar oluşabilir. Bu nedenle kullanılmış araç almadan önce araca ekspertiz yaptırmak önemlidir.

ROTİL KONTROLÜ
Rotil, lastiklere gelen yatay ve dikey kuvvetleri taşır ve araç dönerken direksiyonun çatallarına pim görevi görür. Rotiller, direksiyon sisteminin isteklerine göre rot kolundan hareketi alarak direksiyon mafsalına ulaştırır. Ayrıca rotillerin görevi direksiyon mafsalını üst ve alt salıncaklara bağlamaktır. Rotillerin boyları değişiklik gösterebilir. Çünkü her rotilin bir tarafı ayarlanabilir özelliktedir.  Rotiller kaygan yüzeylerinin yağlanabilmesi için gres ile doludur. Binek araçlarda olan rotiller genellikle yağlanmayan türdendir. Bu sebeple aşınmayı önlemek için toz kapanın sızdırmaması gerekir.

 

Rotiller ayarlanırken direksiyon bağlantısında gevşeklik var mı yok mu diye bakılır. Buna bakmak  için araç lift üzerine alınarak lastikler ileri geri, sağa sola hareket ettirilir. Eğer boşluk ön görülenden fazlaysa sistem kontrolü yapılır. Araç lift üzerindeyken bir levye yardımıyla salıncakların rotille olan bağlantılarının durumuna bakılır. Rotillerin boşluğu fazlaysa sıkılır. Gövdesinden mengeneye bağlanan rotil, dairesel ve doğrusal olarak hareket ettirilir. Hareketinde tutukluk, zorluk veya herhangi bir sıkıntı varsa rotillerin, değiştirilmesi gerekir. Rotillerin hareketlerinde sıkıntı yoksa rotiller greslenerek tekrar takılır. Rotillerin fiber yataklı türlerinde greslemeye gerek yoktur. Rotil içerisinde bulunan yayın esnekliği az ise yenisi ile değişimi yapılmalıdır. Ekspertiz işleminde toz lastiğine de  bakılır özelliğini kaybetmişse yenisi ile değişimi yapılmalıdır.

En Son Blog Yazılarımız

OTO EKSPERTİZDE ARACA YAPILAN BAZI ALT KONTROLLER

OTO EKSPERTİZDE ARACA YAPILAN BAZI ALT KONTROLLER

Oto ekspertiz işlemi yaptırmak için getirilen araçlar son teknoloji ürünü olan cihazlarla yukarı doğru kaldırılarak bazı alt kontroller yapılır. Bu kontrollerin yapılması aracın durumu hakkında bilgi sahibi olmak için önemlidir.

Daha Fazlası
OTO EKSPERTİZ DE ROT BAŞI VE ROTİL KONTROLÜ NASIL YAPILIR?

OTO EKSPERTİZ DE ROT BAŞI VE ROTİL KONTROLÜ NASIL YAPILIR?

Oto Ekspertiz işlemi için, aracınızı götürdüğünüz zaman aracınızı tekerleklerinden havaya kaldırılarak çeşitli kontroller yapılır. Bu kontrollere ilk olarak rot başı ve rotillerin kontrolleriyle başlanır.

Daha Fazlası
Sürücü Belgeleri Nelerdir?

Sürücü Belgeleri Nelerdir?

Karayollarında sürülecek araçlar için çeşitli sürücü belgeleri istenmektedir. A1 sürücü belgesi (Motorlu Bisiklet) A2 sürücü belgesi (Motosiklet) B sınıfı sürücü belgesi (araba, minibüs veya kamyonet) ...

Daha Fazlası

Randevu Alın

Oto Ekspertiz
Ankara Oto Ekspertiz
Oto Ekspertiz Ankara
Computest
Ankara Computest
Computest Ankara
Oto Test
Ankara Oto Test
Oto Test Ankara
Çankaya Oto Ekspertiz
Çayyolu Oto Ekspertiz
Oto Ekspertiz Çayyolu
Oto Ekspertiz Fiyatları
Oto Ekspertiz Aşti