OTO EKSPERTİZDE ARACA YAPILAN BAZI ALT KONTROLLER

OTO EKSPERTİZDE ARACA YAPILAN BAZI ALT KONTROLLER

Oto ekspertiz işlemi yaptırmak için getirilen araçlar son teknoloji ürünü olan cihazlarla yukarı doğru kaldırılarak bazı alt kontroller yapılır. Bu kontrollerin yapılması aracın durumu hakkında bilgi sahibi olmak için önemlidir. Alt kontrollerde aracın diğer kontrollerine ek olarak aks körükleri, motor takozları ve yağ kaçağı olup olmadığı kontrol edilir.

AKS KÖRÜKLERİ KONTROLÜ

Lastiklerin dış aksını sudan ve tozdan korumaya yarayan yedek parçaya aks körüğü denir. Aks körüğünün patlak ya da yırtık olması  durumunda aks kafası kirlenir. Bu durum da aks içerisine ve rulmanlarına toz kaçağı olabilir. Aks kafasının içerisine veya rulmanlarına toz kaçarsa daha çabuk bozulmalar olabilir. Aks işçiliği maliyeti fazla olduğu için aks arıza yaparsa değişiminin yapılması daha karlı bir tercih olur. Araç acil bir durumla karşı karşıya gelirse çok kısa süreliğine körüksüz  olarak idare edilebilir. Ancak en kısa zamanda değiştirilmesi gerekir. Çünkü aks körükleri arabanın yola en yakın olan kısmıdır. Bu nedenle sürekli çakıl, toz, çamur, su gibi aşınmaya neden olabilecek etkenlere maruz kalır.

MOTOR TAKOZLARI KONTROLÜ

Motor takozları araç çalışırken motordan gelen titreşimleri emip şaseye geçmesini engeller. Motorun çalışması sırasında yana doğru olan hareketlerini esnek bir şekilde karşılayarak, aracın şasisinde oluşan titreşimleri motora ve vites kutusuna iletmeyi engellemeye sağlayan parçalardır. Motor takozlarında arıza olması halinde sürüş esnasında gürültü ve sarsıntı oluşabilir. Motor takozlarında arıza veya kırılma olup olmadığını anlamak için oto eksperleri, aracın kaputunu açar,  gaz telini çıkartır eğer motor blok halinde oynuyorsa motor takozu kırılmıştır.

YAĞ KAÇAĞI KONTROLÜ

Araçlarda yağlama sistemi çok büyük derecede önem taşır. Yağlama sisteminden araç motorlarında sürtünmeden dolayı oluşan hasarları en aza indirmek için faydalanılır. Yağlama sistemi araçlara birçok fayda sağlamaktadır. Araç motorlarında çeşitli nedenlerden dolayı yağ sızıntıları ve kaçakları oluşabilir. Yağ kaçağından dolayı aracın diğer parçaları ve sistemleri zarar görebilir. Bu nedenle araçda yağ kaçağı varsa tespit edilip en kısa zamanda tamir edilmelidir. Araçda yağ kaçağı olması halinde yağ karterinin contaları kontrol edilir. Eğer contalarda bir sorun yoksa ikinci adım olarak yağ karterinde kaçağa sebep olabilecek çatlak veya delik olup olmadığına bakılması gerekir.
Aracın motorunda olan yağ kaçağı yağlama sisteminin dönüş yolunda da oluşabilmektedir. Bu nedenden dolayı kartere gelen kanalların tıkanıklık kontrolünün yapılması gereklidir. Aracın motorunda yağ kaçağı varsa çıplak gözle rahatlıkla anlaşılabilir. Araçlarda bulunan yağ lambalarının aktif hale gelmesi durumunda araç direk olarak durdurulmalı ve aracın yağlama sistemi kontrolünün yapılması gerekmektedir. Bunlar yapılmadığı takdirde araçda maddi hasar çıkmasına sebep olabilir. Aracın yağ lambası uyarısı yandığı zaman ihmal edilmemelidir. Aracın yağ lambası uyarısı yanarken araç, hareket ettirilmemeli ve çalıştırılmamalıdır.

En Son Blog Yazılarımız

OTO EKSPERTİZDE ARACA YAPILAN BAZI ALT KONTROLLER

OTO EKSPERTİZDE ARACA YAPILAN BAZI ALT KONTROLLER

Oto ekspertiz işlemi yaptırmak için getirilen araçlar son teknoloji ürünü olan cihazlarla yukarı doğru kaldırılarak bazı alt kontroller yapılır. Bu kontrollerin yapılması aracın durumu hakkında bilgi sahibi olmak için önemlidir.

Daha Fazlası
OTO EKSPERTİZ DE ROT BAŞI VE ROTİL KONTROLÜ NASIL YAPILIR?

OTO EKSPERTİZ DE ROT BAŞI VE ROTİL KONTROLÜ NASIL YAPILIR?

Oto Ekspertiz işlemi için, aracınızı götürdüğünüz zaman aracınızı tekerleklerinden havaya kaldırılarak çeşitli kontroller yapılır. Bu kontrollere ilk olarak rot başı ve rotillerin kontrolleriyle başlanır.

Daha Fazlası
Sürücü Belgeleri Nelerdir?

Sürücü Belgeleri Nelerdir?

Karayollarında sürülecek araçlar için çeşitli sürücü belgeleri istenmektedir. A1 sürücü belgesi (Motorlu Bisiklet) A2 sürücü belgesi (Motosiklet) B sınıfı sürücü belgesi (araba, minibüs veya kamyonet) ...

Daha Fazlası

Randevu Alın

Oto Ekspertiz
Ankara Oto Ekspertiz
Oto Ekspertiz Ankara
Computest
Ankara Computest
Computest Ankara
Oto Test
Ankara Oto Test
Oto Test Ankara
Çankaya Oto Ekspertiz
Çayyolu Oto Ekspertiz
Oto Ekspertiz Çayyolu
Oto Ekspertiz Fiyatları
Oto Ekspertiz Aşti