Sürücü Belgeleri Nelerdir?

Sürücü Belgeleri Nelerdir?

Karayollarında sürülecek araçlar için çeşitli sürücü belgeleri istenmektedir. A1 sürücü belgesi (Motorlu Bisiklet) A2 sürücü belgesi (Motosiklet) B sınıfı sürücü belgesi (araba, minibüs veya kamyonet) C sınıfı sürücü belgesi (kamyon) D sınıfı sürücü belgesi (çekici kullananlar) E sınıfı sürücü belgesi (otobüs kullananlar) F sınıfı sürücü belgesi (traktör kullananlar) G sınıfı sürücü belgesi (iş makinesi türü) H sınıfı sürücü belgesi Hasta ve sakatların kullanabileceği) K sınıfı sürücü belgesi (Sürücü adaylarının alacağı sürücü belgesi) Uluslararası sürücü belgesi (alındığı ülkenin sürücü belgesine dayanan ve uluslararası kuruluşlarca verilen sürücü belgesidir)

 

ŞARTLAR ZORLAŞTIRILDI

 

Bu belgelerden birini kullanmayan sürücülerin motorlu araçları kullanması yasaktır. Bu sürücü belgelerini alacaklarda değişik şartlar aranmaktadır. Bunlardan en önemlisi yaş, eğitim, değişik suçlardan hüküm giymemiş ve sağlık durumudur.

 

Bu tip sürücü belgesi almak isteyenler sürücü kurslarına kayıt yaptırarak değişik sınavlardan geçmek kaydıyla eğitimlerini tamamlarlar. Ehliyet sınavlarında bir takım değişikliklere gidilerek bazı ehliyetlere yaş sınırı bazı ehliyetlere ise deneyim getirilmiştir. Eskiden B sınıfı sürücü belgesi olanlar minibüs sürebilirken, ilk defa sürücü belgesi sahibi olanlar minibüs kullanamayacaklar ve deneyim şartı aranacak.

 

DEĞİŞİKLİĞE GİDİLDİ

 

Motosiklet ehliyeti almak isteyenler eskiden A1, A2 diye düzenlenirken, yeni düzenlemeyle birlikte M, A1, A2 ve A ehliyet olarak sınıflandırılmıştır. H sınıfı ehliyet kaldırılırken, sürücünün engel durumu ehliyetinde açıkça belirtilecektir. Bununla birlikte otomatik vites ehliyeti de yeni düzenleme ile birlikte sürücülerin karşısına getirildi. Böylece ilk ehliyet alacak olan adaylar dilerlerse otomatik vites ehliyeti için başvuruda bulunabilecekler.

 

B sınıfı ehliyet alanlar otomobil ve kamyonet kullanabiliyor. 2016 yılı itibariyle artık minibüs kullanamıyorlar. Yaş sınırı 18 olup, M, B1 ve F sınıfı araçları kullanabiliyorlar. Azami yüklü ağırlığı 4.250 kg olan birleşik araçları kullanabiliyorlar.

En Son Blog Yazılarımız

OTO EKSPERTİZDE ARACA YAPILAN BAZI ALT KONTROLLER

OTO EKSPERTİZDE ARACA YAPILAN BAZI ALT KONTROLLER

Oto ekspertiz işlemi yaptırmak için getirilen araçlar son teknoloji ürünü olan cihazlarla yukarı doğru kaldırılarak bazı alt kontroller yapılır. Bu kontrollerin yapılması aracın durumu hakkında bilgi sahibi olmak için önemlidir.

Daha Fazlası
OTO EKSPERTİZ DE ROT BAŞI VE ROTİL KONTROLÜ NASIL YAPILIR?

OTO EKSPERTİZ DE ROT BAŞI VE ROTİL KONTROLÜ NASIL YAPILIR?

Oto Ekspertiz işlemi için, aracınızı götürdüğünüz zaman aracınızı tekerleklerinden havaya kaldırılarak çeşitli kontroller yapılır. Bu kontrollere ilk olarak rot başı ve rotillerin kontrolleriyle başlanır.

Daha Fazlası
Sürücü Belgeleri Nelerdir?

Sürücü Belgeleri Nelerdir?

Karayollarında sürülecek araçlar için çeşitli sürücü belgeleri istenmektedir. A1 sürücü belgesi (Motorlu Bisiklet) A2 sürücü belgesi (Motosiklet) B sınıfı sürücü belgesi (araba, minibüs veya kamyonet) ...

Daha Fazlası

Randevu Alın

Oto Ekspertiz
Ankara Oto Ekspertiz
Oto Ekspertiz Ankara
Computest
Ankara Computest
Computest Ankara
Oto Test
Ankara Oto Test
Oto Test Ankara
Çankaya Oto Ekspertiz
Çayyolu Oto Ekspertiz
Oto Ekspertiz Çayyolu
Oto Ekspertiz Fiyatları
Oto Ekspertiz Aşti