Toyota Tarihçesi ve Günümüzde Toyota

Toyota Tarihçesi ve Günümüzde Toyota

Dünyanın en çok satılan favori arabası Corolla bir Toyota efsanesi olmaya adayken, Toyota’nın bir tekstil girişimi olarak hayata geçtiğini kim nereden bilebilir ki. Kurulduğunda giyim sanayisine kullanışlı makineler üretmeyi arzulayan Toyota, Japonya’daki gelişmeler ışığında otomotiv sektörüne girerek 1933 yılında ilk arabasını üretti.

Japonlar 2.Dünya Savaşı’ndan ağır bir hasarla çıktılar. ABD tarafından o dönem için neredeyse ülkenin beyni paramparça edilerek atom bombası atılmıştı. Atom bombası tamiri imkansız yaralar, binlerce ölüm ve tarihte kara bir leke olarak yerini aldı. Japonya’da yaşayan insanların gelenek ve göreneklerinden midir bilinmez ama harika bir geri dönüş, kalkış ve toparlanış örneği sergilendi. Japonya’da savaş sonrası teknoloji adeta uçuşa geçti. Günümüzde robot üreticilerinin merkezi gelen Tokyo dahil pekçok bölgede kurulan teknoloji fabrikaları Japonya’nın istikrarına katkı sağladı. Japonya’nın istikrarının yanında dünya Toyota ve Japonlardan çok şey öğrendi.

Toyota Japonya için çok şey ifade ediyor. Savaş sonrası Toyota sayesinde ülkede inanılmaz değişimler, gelişmeler ve ekonomik refah sağlandı. Toyota halen tekstil sektöründeki faaliyetlerine de devam ederek tekstil makineleri üretiyor.

Ürettiği popüler otomobiller arasında Corolla birinci sırada. Toyota Corolla modelleri güçlü yapısı, hoş tasarımı, uygun fiyatı, güçlü yol tutuşu ve geniş bagaj hacmiyle ülkemizde de en çok satışı yapılan araçlardan. Son yıllarda ülkemizde Corolla modellerini sırasıyla Toyota Auris ve Toyota Yaris modelleri izlemeye başladı. Diğerlerine göre nispeten daha ufak olan bu arabalar erkekler tarafından tercih edildiği gibi bayanlar tarafından da yoğun ilgi görmekte. Genellikle trafikte yeni aday olan kadın sürücüler hatchback kasa arabaları ve ufak modelleri tercih ettiğinden, Toyota bu alanda ürettiği araçlarla kadınlarımızın isteğine cevap veriyor.

En Son Blog Yazılarımız

OTO EKSPERTİZDE ARACA YAPILAN BAZI ALT KONTROLLER

OTO EKSPERTİZDE ARACA YAPILAN BAZI ALT KONTROLLER

Oto ekspertiz işlemi yaptırmak için getirilen araçlar son teknoloji ürünü olan cihazlarla yukarı doğru kaldırılarak bazı alt kontroller yapılır. Bu kontrollerin yapılması aracın durumu hakkında bilgi sahibi olmak için önemlidir.

Daha Fazlası
OTO EKSPERTİZ DE ROT BAŞI VE ROTİL KONTROLÜ NASIL YAPILIR?

OTO EKSPERTİZ DE ROT BAŞI VE ROTİL KONTROLÜ NASIL YAPILIR?

Oto Ekspertiz işlemi için, aracınızı götürdüğünüz zaman aracınızı tekerleklerinden havaya kaldırılarak çeşitli kontroller yapılır. Bu kontrollere ilk olarak rot başı ve rotillerin kontrolleriyle başlanır.

Daha Fazlası
Sürücü Belgeleri Nelerdir?

Sürücü Belgeleri Nelerdir?

Karayollarında sürülecek araçlar için çeşitli sürücü belgeleri istenmektedir. A1 sürücü belgesi (Motorlu Bisiklet) A2 sürücü belgesi (Motosiklet) B sınıfı sürücü belgesi (araba, minibüs veya kamyonet) ...

Daha Fazlası

Randevu Alın

Oto Ekspertiz
Ankara Oto Ekspertiz
Oto Ekspertiz Ankara
Computest
Ankara Computest
Computest Ankara
Oto Test
Ankara Oto Test
Oto Test Ankara
Çankaya Oto Ekspertiz
Çayyolu Oto Ekspertiz
Oto Ekspertiz Çayyolu
Oto Ekspertiz Fiyatları
Oto Ekspertiz Aşti